0 0 €

Nákupný košík je prázdny

KRBY

Krb

symbol tepla domova svojím charakterom dotvára pocit pohody a bezpečia v každej rodine. Pohľad na hrajúce sa plamene podporuje relax a mentálny oddych, dodáva silu a optimizmus. Krb odjakživa spája ľudí, rodiny, priateľov. Príjemné posedenie v jeho blízkosti, vyžarujúce teplo a atmosféra dáva ľuďom priestor na spoločný rozhovor, oddych, zábavu či pohár vína. V ostatnom čase sa z krbu stáva aj ekonomický a ekologický zdroj tepla v domácnosti. S vhodne navrhnutým systémom je o teplo v domácnosti postarané. Výber správnej technológie a kvalitných materiálov zabezpečí dlhú životnosť s pocitom istoty a nezávislosti na desiatky rokov.

 

Teplovzdušný krb s poloakumulačným obstavaním

Určený predovšetkým pre občasné použitie s rýchlym nábehom a pomerne rýchlym dobehom. Výhodou je možnosť konštrukcie teplovzdušných rozvodov s distribúciou tepla aj do iných miestností. Základom teplovzdušného krbu s poloakumulačným obstavaním je krbová vložka a obstavba vyhotovená z poloakumulačného materiálu PKT. Použitím tohto materiálu dosiahneme zvýšenie sálavej zložky približne o 20% v porovnaní s tradične stavaným izolovaným krbom z izolačných dosák a nízkym podielom sálania.

 

Dôležitý je výber krbovej vložky.

Pri použití kvalitných krbových vložiek značky HITZE, SCHMID, SUPRA dosiahneme:

  • účinnosť 75 - 81 %
  • možnosť nasávania vzduchu pre horenie z exteriéru
  • jednorázovo 3-násobná dávka paliva
  • plynulú reguláciu výkonu a tým podstatné zníženie spotreby paliva

Modelový príklad

Prepočet podielu sálania a konvekcie (prúdenia vzduchu) pri teplovzdušnom krbe s poloakumulačnou obstavbou z materiálu PKT a s krbovou vložkou SUPRA NEO 67.G (nominálny výkon 8kW, 1 dávka paliva na 3 hodiny - 6 kg, účinnosť 80%)

Sálanie

2,4 kW - energia, ktorá sa odsála cez sklo (30% pri danom type spotrebiča)
2,4 kW - energia, ktorá sa odsála z materiálu PKT s plochou 6 m2 (špecifický tepelný výkon stien 0,4 kW/m2 pri priemernej povrchovej teplote steny 35 - 40°C)
Spolu sálaním odovzdaných 4,8 kW.

Konvekcia

3,2 kW - zvyšná energia, ktorú je potrebné odvetrať cez ventilačné mriežky (otvory v konštrukcii, v kachliciach apod.) Uvedených 3,2 kW môžeme odviesť cez vzduchotechnické rozvody teplého vzduchu na vykurovanie ďalších miestností rodinného domu.

(uvedený príklad je iba modelový, presný prepočet konzultujte s Vaším kachliarom)

 

Akumulačný kombinovaný krb

Vhodný pre aktívnych ľudí s citom pre ekonomiku a a požiadavkou na vysoký štandard tepelného komfortu. Nenáročný na obsluhu s pomerne rýchlym nábehom ako teplovzdušný krb avšak s omnoho dlhším dobehom. Pri tejto alternatíve je taktiež možné rozvádzať ohriaty vzduch prostredníctvom teplovzdušných rozvodov. Akumulačný kombinovaný krb je krb s akumulačným jadrom zo SUPRATHERMU alebo AKT 3 vo svojom vnútri. Obstavaný sálavým materiálom AKT s vysokým podielom sálania a výbornými akumulačnými vlastnosťami, s možnosťou využitia rýchleho nábehu vykurovania zvýšeným podielom teplovzdušnej konvekcie cez vzduchotechnické rozvody, napríklad po príchode z práce. Spojením kvalitnej krbovej vložky HITZE, SCHMID, SUPRA,  s možnosťou regulácie výkonu a akumulačných materiálov SUPRATHERM, AKT 3 a AKT s vysokou akumulačnou kapacitou, vznikne krb s veľmi vysokými úžitkovými vlastnosťami.

 

Modelový príklad

Prepočet podielu sálania a konvekcie (prúdenia vzduchu) u kombinovaného akumulačného krba s akumulačným jadrom SUPRATHERM alebo AKT 3, obstavbou z materiálu AKT a s krbovou vložkou SUPRA NEO 67 G (nominálny výkon 8 kW, 1 dávka paliva na 3 hodiny - 6 kg, účinnosť 80%).

Sálanie

2,4 kW - energia, ktorá sa odsála cez sklo (30% pri danom type spotrebiča) 
3,6 kW - energia, ktorá sa odsála z materiálu AKT s plochou 6 m2 (špecifický tepelný výkon stien 0,6 kW/m2 pri priemernej povrchovej teplote steny 55°C)
Spolu sálaním odovzdaných  5,7 kW

Konvekcia

2 kW - zvyšná energia, ktorú je potrebné odvetrať cez ventilačné mriežky (otvory v konštrukcii, v kachliciach apod.). 
Uvedené 2 kW môžeme naakumulovať do akumulačnej masy SUPRATHERM alebo AKT 3 vo vnútri krbu a používať uvedený krb ako akumulačný, len sálavý - 3 x dávka paliva počas 24 hod. (SUPRATHERM - schopnosť akumulácie tepla pri T 90°C 2,8 kW/m2 - v našom prípade 1,5 m2 t.j. 4,2 kW/h).

(uvedený príklad je iba modelový, presný prepočet konzultujte s Vaším kachliarom)

 

Hypokaustový, sálavý krb

Riešenie pre fajnšmekrov, ktorí hľadajú alternatívny zdroj vykurovania pre svoj domov. Silnou stránkou je 100% odovzdávanie tepla sálavým spôsobom, pomalý nábeh a dlhý dobeh nezriedka až 12 hodín. Majitelia istotne ocenia aj vyrovnanú krivku odovzdávania tepla, nenáročnú obsluhu či údržbu a veľkú variabilitu prevádzky. V neposlednom rade je toto riešenie veľmi výhodné aj z pohľadu prevádzkových nákladov. Hypokaustový krb je preto určený pre ekologicky a ekonomicky mysliacich ľudí, ktorí majú radi nezávislosť a dokonalú tepelnú pohodu. Sálavý hypokaustový krb je uzavretý systém prúdenia vzduchu dômyselnými kanálmi v komore krbu s krbovou vložkou značky HITZE, SCHMID, SUPRA. Vonkajší plášť je zhotovený z akumulačných platní AKT. Pre zvýšenie akumulačnej kapacity môže byť vo vnútri krbu nainštalované akumulačné jadro z tvaroviek SUPRATHERM alebo AKT 3. Pri tomto type vykurovania sa dosahuje vysoký podiel zdravého sálavého tepla a zároveň zníženie vírenia prachu vo vykurovanom interiéri na minimum. Pri správnom konštrukčnom riešení budovy je možné prostredníctvom tohto systému vykurovať pomocou sálavých stien niekoľko miestností naraz. Dokonca i cez poschodie.

Zabezpečte si kvalitnú krbovú vložku HITZE, SCHMID alebo SUPRA, ktorá umožňuje:

  • nepretržitú prevádzku NON-STOP počas celej vykurovacej sezóny, bez prerušenia
  • vysokú účinnosť spaľovania až 80%, priemerné teplota horenia v komore až 650 °C (o 150 °C viac ako iné spotrebiče) - nízke výstupné teploty do komína
  • prívod vzduchu na spaľovanie z exteriéru a 100% tesnosť (modely s ,,In AIR")

Modelový príklad

Prepočet podielu sálania u hypokaustového krbu s akumulačnou masou SUPRATHERM alebo AKT 3, obstavbou z materiálu AKT a s krbovou vložkou RLD Palatium 3.
(Palatium 3 - nominálny výkon 7 kW/h, 1 dávka paliva na 3 hodiny - 6 kg, účinnosť 80%, možnosť zníženého výkonu počas napr. 10 hod. - priemerný hodinový výkon 1,9 kW)

Sálanie

2,1 kW - energia, ktorá sa odsála cez sklo (30% pri danom type spotrebiča)
4,9 kW - energia, ktorú je potrebné odsálať cez plášť krbu z materiálu AKT, prípadne kachlice. Potrebná plocha je 8,2 m2, z toho plochu 3 m2 môže mať samotný krb a ďalšia obstavba napr. vo vedľajšej miestnosti 6,2 m2 (špecifický tepelný výkon stien 0,6 kW/m2 pri priemernej povrchovej teplote steny 55°C). Pomer výkonu odovzdávaného tepla v jednotlivých miestnostiach je možné kombinovať (možnosť stavby cez poschodie).
Spolu sálaním odovzdaných 7 kW. 

Pri vykurovaní spotrebičmi značky SUPRA, RLD môžeme využiť reguláciu výkonu tzv. znížený výkon. Pri zvolení takéhoto potrebiča a použití akumulačného materiálu SUPRATHERM alebo AKT 3 vo vnútri krbu môžeme dosiahnuť menšie vykurované plochy krbu (SUPRATHERM - schopnosť akumulácie tepla pri teplote 90°C 2,8 kW/m2 - v našom prípade 1,5 m2 t.j. 4,2 kW/h). Pre nízkoenergetické domy s menšou potrebou tepla odporúčame krbové vložky značky HITZE, SCHMID či SUPRA.

(uvedený príklad je iba modelový, presný prepočet konzultujte s Vaším kachliarom)